ما از ایده تا بهره برداری در کنار شما هستیم👋

کارآموزی
کارآموزی

یکی از مهمترین وظایفی که مدیران دارند، طراحی یک برنامه کاربردی برای کارآموزان جدید است تا به بهترین شکل ایشان را به یک کارمند مفید برای کسب و کار خود تبدیل کنند.

در این راستا متدهای مختلفی را می‌توان به کاربرد که از جمله آنها کارآموزی از راه دور (غیر حضوری) و کارآموزی در حین کار(حضوری) محسوب می‌شوند. نحوه بهره‌گیری از هریک از این روشها بسته به نوع کسب و کار متفاوت است.

پس ما در این مقاله می‌کوشیم روش کار خود را توضیح دهیم تا بلکه برای سایر مشاغل نیز مفید و کاربردی باشد.

با ما همراه باشید:

ارتباط با ما
آیا ایده کاربردی دارید؟یا به دنبال یک تیم نرم افزاری حرفه ای برای پشتیبانی از اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌های خود هستید؟

کارآموزی غیر حضوری (دورکاری)

به طور خاص شخصی که می‌خواهد وارد یک شرکت برنامه نویسی شود باید توانایی جستجو کردن در اینترنت و فضای مجازی و کلنجار رفتن با سیستم را به خوبی در خود تقویت کند. بنابراین ما چنین تعبیه کرده‌ایم که در بدو ورود، یک کارآموز را به ارتقاء مهارت‌های لازم دعوت کنیم اما نه به شکل آموزش حضوری یا شرکت در کلاس‌های گوناگون بلکه به صورت دورکاری (off the job training). به این صورت که با معرفی برخی مرجع‌های معتبر مثل کتاب، سایت، کانال، پیج‌های یوتیوب و … او را به سمت خودآموزی رهنمون می‌شویم.

ارتقاء مهارت‌ها با دورکاری
ارتقاء مهارت‌ها با دورکاری

آموزش مدرن

از آنجا که در عصر ارتباطات، فوران اطلاعات معتبر و غیر معتبر و دانش‌های فِیک و اصیل تمامی فضای مجازی را درنوردیده، خودآموزی تبدیل به هنری لازم بلکه واجب برای افراد شده. دیگر نمی‌توان برای یادگیری به حضور در کلاس‌ها و مواجهه با اساتید اکتفا کرد چراکه این امر نیازمند صرف سرمایه کلان و بسیار زمان‌بر می‌باشد. امروزه جستجوی هدفمند در فضای مجازی جایگزین روش‌های سنتی شده، یک جستجوگر حرفه ای همه اطلاعات و آموزش‌ها را به صورت رایگان یا نهایتا با صرف هزینه‌ای اندک در اختیار دارد و هر ساعتی از شبانه روز می‌تواند به آنها مراجعه کند و بارها و بارها برای یادگیری بهتر آنرا تکرار کند و با تمرکز و دقت بالا علوم را فرا بگیرد.

تحقیق به سبک سنتی
امروزه جستجوی هدفمند در فضای مجازی جایگزین روش‌های سنتی شده

ما کارآموز را به سمت خودآموزی مؤثر هدایت می‌کنیم تا مهارت‌های اولیه و لازم را فرا بگیرد. توقع میرود که در بازه زمانی مشخص و محدود، حجمی معین از آموزش‌ها را فراگرفته و همزمان شروع به تمرین به صورت عملی کند تا وارد مرحله آزمون و خطا شده و به صورت مستمر و حتی روزانه روند پیشرفت خود را به منتور مربوط  گزارش دهد.

رفتار سازمانی

این روش همچنین باعث به وجود آمدن روحیه مسئولیت پذیری به علاوه وقت شناسی در کارآموز می‌شود چراکه می‌داند شخصی به طور مستمر بر سیرکاری او نظارت دارد و منتظر پیشرفت اوست تا کم کم وظایف جدید و مهمتری را به او محول کند.

کارآموز به خوبی می‌دانید که سرعت پیشرفت او و تبدیل شدنش از کارآموز به یک کارمند، فقط و فقط بستگی به پشتکار خودش دارد. پس کاری را برای رفع مسؤولیت انجام نمی‌دهد بلکه با شوق و ذوق به یادگیری و پیشرفت می‌پردازد، چون نتیجه کار خود را هر روز می‌بیند و می‌تواند هدف‌هایی کوتاه مدت و روزانه برای خودش طراحی کرده و به سرعت به تیک زدن آنها اقدام کند.

اگر علاقه‌مند به همکاری با شرکت کنترل اعداد هستید رزومه خود را برای ما بفرستید:

abdolazim@controladad.com

از سوی دیگر کار کردن در فضای شرکت نیازمند حداقل‌هایی است، چراکه مدیران نمی‌خواهند وقت و سرمایه خود را بیهوده هدر بدهند و لازم می‌دانند که شخص تازه وارد اول اراده و وفاداری خود را ثابت کند و به شکل دورکاری آنچه را که مقدمه است فرابگیرد تا آنگاه شایستگی پیدا کند که یک فرد صاحب تجربه از سرپرستان و کارکنان اصلی شرکت به عنوان مربی مستقیما و به شکل حضوری روند کار او را دنبال کند و کم کم او را به محل کار دعوت کرده و مراحل بعدی را به طور حضوری آموزش دهد.

به این روش منتورشیب می‌گوییم که توضیح مفصل آن مقاله ای دیگر می‌طلبد.

اهمیت منتورشیپ (هدایتگری) در کارآموزی
آموزش های دانشگاه برای بازار کار کافی نیست. فرصت کارآموزی را از دست ندهید.

کارآموزی در حین کار(حضوری)

از زمان حضور کارآموز در فضای شرکت رفته رفته وارد متد کارآموزی در حین کار ( on the job training) می‌شویم که دارای تعاریف و خواصی می‌باشد، از جمله اینکه کارآموز می‌تواند به شکل ملموس‌تری به کارها و وظایفی که باید در طول روز برعهده بگیر رو برو شود. از سوی دیگر جو شرکت و نحوه برخورد سایر کارمندان را بسنجد و رفتار خود را با آنها هماهنگ کند و کم کم خود را به جمع صمیمی آنها معرفی کند، به اصطلاح اشخاص را به دیدن خودش در فضای شرکت عادت دهد. به علاوه اینکه می‌تواند از مربی خود که الگویی عینی محسوب می‌شود در بسیاری از موارد تقلید کند تا شخصیت و جایگاه خودش را در شرکت ارتقا دهد.

برخورد سازمانی مؤثر
برخورد سازمانی مؤثر

جدا از بحث‌های حاشیه ای، نیاز است که کارآموز به صورت مستمر با وظایف خود در شرکت درگیر باشد. کارآموز هرجا دچار سردرگمی یا تردید شد از مهارت جستجوگری (که قبلا در زمان دورکاری فراگرفته بود) استفاده می‌کند و در صورت رفع نشدن مشکل به خود مربی مراجعه و اصطلاحا خم و چم کار را درمی‌یابد.

مجموعه این موارد در کنار هم باعث می‌شود که رفته رفته او تبدیل به کارمندی مستقل و مفید برای مجموعه شود، و سرپرستان را قانع کند که با اطمینان خاطر کارهای اصلی را به او محول کرده و توقع داشته باشند که در موعد مقرر نتیجه مطلوب را از او دریافت کنند.

هدایتگری و منتورشیپ
هدایتگری و منتورشیپ


بررسی چگونگی تقسیم وظایف و روال‌های کاری  شرکت را در این مقاله بخوانید:

سیستم توسعه نرم افزار اجایل یا چابک چیست؟ آیا در کنترل‌اعداد از اجایل استفاده می‌کنیم؟
در 11 فوریه سال 2001 در کوه های واساچ یوتا اتفاقی رخ داد که تحول بزرگی در روند توسعه نرم افزار ایجاد کرد.

لازم به ذکر است که فرصت پیشرفت و ارتقاء تا آنجا فراهم است که حتی خود کارآموز روزی به یک منتور برای کارآموزان آینده تبدیل شود و به طور مستقیم بر گرداندن چرخ‌دنده‌های شرکت تاثیر بگذارد و آینده یک کسب و کار را به دست بگیرد.

اگر علاقه‌مند کارآموزی در شرکت کنترل اعداد هستید رزومه خود را برای ما بفرستید:

abdolazim@controladad.com