ما از ایده تا بهره برداری در کنار شما هستیم👋

سیستم مانیتورینگ رفتار و موقعیت کرین‌های صنعتی
سیستم مانیتورینگ رفتار و موقعیت کرین‌های صنعتی

از آنجا که جرثقیل‌های سقفی جزء تجهیزات دینامیک و در حال حرکت به حساب می‌آیند و معمولا توسط اپراتور هدایت می‌شوند، چالش‌های گوناگونی را برای صنایع ایجاد کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به خطاهای اپراتوری و برخورد با موانع و همچین عدم امکان ارتباط با بیرون و دیگر تجهیزات و نیز عدم امکان دریافت و سنجش پارامترهای حیاتی، دستگاه اشاره کرد. همچنین در مواردی که از این جرثقیل‌ها برای امور تولید استفاده می‌شود مدیریت رفتار جرثقیل می‌تواند به صورت مستقیم در کاهش هزینه‌های تولید و افزایش راندمان تجهیزات تاثیر گذار باشد.

همچنین بخوانید:

کارخانه هوشمند چیست؟ هوشمندسازی صنعتی گامی بلند در مسیر انقلاب صنعتی چهارم
در مسیر هوشمند سازی به کارخانه‌های صنعتی رسیدیم. در این پست با کارخانه هوشمند آشنا شوید.

سیستم مانیتورینگ رفتار و موقعیت کرین‌های صنعتی

شرکت کنترل اعداد این سیستم را با بهره گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا در اینترنت اشیاء صنعتی توسعه داده است. این سیستم می‌تواند با شناسایی موقعیت و رفتار کرین‌های صنعتی به محاسبه و مانیتورینگ وضعیت آنها را به صورت در لحظه بپردازد و اطلاعات به دست آمده را در سرور یا به صورت لوکال ذخیره کند. مورد استفاده این سیستم در واحدهای تغلیظ شرکت‌هایی مثل مس و فولاد است که عملیات شارژ گلوله دارند. از طرفی در واحدهای ذوب که عملیات پرچالش و خطرناکی همچون پر کردن کوره‌ها دارند نیز با پردازش موقعیت جرثقیل و کنترل آن از راه دور از بسیاری حوادث جلوگیری می‌شود. همچنین با کمک تکنولوژی‌های ارتباطی بسیار پیشرفته لورا ون (LoRaWAN)، با وجود نویز‌های فراوان در این واحدهای صنعتی، ارتباط بی سیم بین کرین‌ها و سرور به شکل استاندارد برقرار میشود. شرکت کنترل اعداد آماده پیاده سازی این سامانه برای کلیه واحدهای صنعتی است.

مطالعه موردی محصول ما در مس سرچشمه

آسیاهای گلوله‌ای (Ball Mills) از جمله تجهیزات مهم در صنایع مختلف هستند که با استفاده از گوله‌های فلزی فرایند خردایش سنگ‌های معدنی را انجام می‌دهند. نوع و مقدار گلوله‌های مناسب بر اساس آزمایشات کنترل کیفی و سطح خردایش مورد نظر تعیین می‌شود و اپراتورها با دریافت گزارشات و دستورالعمل‌ها، پیاله‌ها را به آسیاهای مخصوص هر نوع گلوله هدایت می‌کنند.

به علت انجام فرآیند شارژ گلوله به صورت دستی و عدم بهره‌گیری از سیستم‌های اندازه‌گیری دقیق، مشکلات زیر در فرایند اجتناب ناپذیر هستند:

  • مصرف زیاد گلوله به دلیل عدم انجام سیستماتیک شارژ گلوله
  • کاهش عمر مفید دستگاه‌ها به علت شارژ زیاد یا کم
  • وابستگی به تخمین و تجربه اپراتورها
  • عدم وجود سیستم‌های اندازه‌گیری
  • خطا در عملکرد عملیات تولید

هدف اصلی پروژه مانیتورینگ شارژ گلوله‌های بالمیل مس سرچشمه که توسط شرکت کنترل اعداد با طراحی و اجرا شد، ایجاد سیستم یکپارچه اطلاعاتی و جمع‌آوری داده‌ها و انجام محاسبات دقیق برای محاسبه مقدار گلوله مورد نیاز برای هر آسیا و تعیین مقدار گلوله مصرف شده در هر آسیا بود. این پلتفرم امکان اتصال و مدیریت چندین سنسور، ماشین‌های صنعتی، و سیستم‌های دیجیتال را ایجاد می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا به طور امن و کارآمد دیتاها را جمع‌آوری، مدیریت، و تحلیل نمایند.

این سامانه با ارائه قابلیت‌های زیر توانست به اتوماسیون و هوشمند سازی مراحل کار واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه بپردازد:

شناسایی آسیاها و اندازه‌گیری مقدار و وزن گلوله‌های شارژ شده

از آنجا که گلوله‌های بالمیل با اندازه‌های متفاوت تولید می‌شوند و هر گلوله در فرایند خاصی به کار می‌رود، در این مرحله با شناسایی اتوماتیک آسیا‌ها، گلوله‌های مورد نیاز را به سمت هر آسیا هدایت می‌کنیم.

ایجاد سیستم مدیریت هوشمند شارژ گلوله

با ایجاد یک سیستم مدیریت یکپارچه و هوشمند، وضعیت هر یک از آسیا‌ها به طور لحظه‌ای رصد می‌شود و دستور شارژ منظم به اپراتورها ارائه خواهد شد.

استفاده از پلتفرم اینترنت اشیا صنعتی برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها

با نصب حسگرها و تگ‌های شناسایی آسیاها و گلوله‌ها از پلتفرم اینترنت اشیاء برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌شود. این اطلاعات پس از تجمیع، تحت بررسی و تحلیل دقیق قرار می‌گیرند تا گزارشات آماری متنوع به مدیران ارائه کنیم.

کنترل دریچه‌های خروجی گلوله برای تعیین مقدار بار مورد نیاز

با تحلیل وضعیت کار کرد هر آسیا، مقدار بار مورد نیاز کنترل شده و از مصرف گلوله اضافی جلوگیری می‌شود.

کنترل اعداد پیشرو در زمینه هوشمند سازی صنایع و معادن، آماده ارائه انواع خدمت هوشمند سازی با بهره‌گیری از سیستم‌های پیشرفته روز دنیا (هایتک)، اینترنت اشیاء، یادگیری و بینایی ماشینی و... همچنین طراحی سامانه‌های منحصر به فرد متناسب با نیاز خاص کسب و کار شما است. برای سفارش این محصول یا سایر محصولات هوشمند سازی شرکت کنترل اعداد می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

ارتباط با ما
اگر می‌خواهید یک تیم متخصص برای انجام پروژه داشته باشید یا هر گونه نیاز نرم افزاری دیگری دارید، یک تماس تصویری با ما هماهنگ کنید تا در زمان تعیین شده در کنار شما باشیم!
30 Minute Meeting - Controladad